Закрити пошук
Пошук
усі публікації
Актуальні для ВПО проблеми в області: в Рівному відбувся показ «форум-театру»

У Рівному актори-переселенці виступили з форум-виставою перед внутрішньо переміщеними особами (ВПО), місцевими мешканцями, представниками громадських і благодійних організацій та місцевого самоврядування. Форум-театр – це унікальний формат, який не просто розкриває актуальні проблеми, а й передбачає активну взаємодію акторів із глядачами, щоб спільно знайти рішення.

Захід відбувся в межах програми «Єднання заради дії», що впроваджується міжнародною організацією IREX разом із благодійним фондом «Стабілізейшен Суппорт Сервісез» та за підтримки Державного департаменту США​​​.​​

Актуальні для ВПО проблеми в області: в Рівному відбувся показ «форум-театру»

Вистава під назвою «По колу», яку продемонстрували в Рівному, – це історія переселенки, яка з двома дітьми виїхала з окупації. Символами турбот і проблем, які стають важкою ношею для ВПО, стали сумки та валізи, які доводиться нести героїні. Спочатку їй допомагають соцслужби, благодійники та волонтери, забираючи в неї багаж, але з часом жінці знову доводиться нести все самій, тобто дбати про потреби сім’ї самостійно.

Регіональна координаторка програми «Єднання заради дії» в Рівненській області Світлана Бідюк каже, що завдяки подібним заходам можна продемострувати проблеми переселенців:

«Такі вистави дають можливість звернути увагу на ті проблеми, переживання і турботи, з якими стикаються ВПО на новому місці, а також краще зрозуміти їх. Глядачі висловлювали свою думку, пробували себе в ролі головної героїні, намагаючись знайти рішення для її проблем. Було помітно, що тема зачепила багатьох».

До прикладу, переселенка з Лисичанська Наталія Олійник зауважила, що історія героїні – це практично особиста історія кожної з жінок-ВПО. Вона й сама має такий досвід:

«Я мама підлітка. Для кожної матері діти – це святе. І ми – ті, хто стали вимушеними переселенцями – на новому місці часто не можемо дати дітям можливість для самореалізації. Вдома вони мали своє життя, найкращих друзів, улюблені справи. А зараз більшість занять, які цікаво було б відвідувати підліткам, платні. І в нас як у переселенців немає можливості віддавати чималі суми на розвиток і розваги нашим дітям, бо маємо багато витрат. Наприклад, оренда житла – це тисячі гривень щомісячно, які раніше ми могли вкладати в дітей».

Загалом після перегляду між глядачами зав’язалася жвава дискусія. Більшість погодилися, що для змін на краще варто заручитися підтримкою органів місцевого самоврядування. Наприклад, у місцях компактного проживання мешкають переважно незахищені категорії: пенсіонери, матері-одиначки з дітьми тощо. Тому громада повинна адресно допомагати їм, адже тепер вони також члени цієї громади.

«Такі вистави допомагатимуть органам місцевого самоврядування краще розуміти, якої підтримки потребують ВПО для повноцінної адаптації у новому середовищі. Важливо запровадити і психологічну допомогу насамперед для підлітків. Звичайно, неправильною була б позиція чекати, що хтось інший все зробить все замість тебе. Але і вимога до людини впоратися з усім самостійно – некоректна. Лише спільними зусиллями можна допомогти ВПО віднайти себе на новому місці», – переконана Світлана Бідюк.

Проєктна координаторка програми «Єднання заради дії» Наталія Теслик розповіла, що подібні заходи відбуваються в 15 областях України, а форум-театри – це ще одна можливість налагодити зв’язок між переселенцями, представниками влади та активною громадськістю:

«ВПО важко інтегруватися в нову громаду, особливо сім’ям із дітьми. Вони мають думати насамперед про безпеку і добробут дітей. Велика проблема – знайти житло, та і загалом налагодити життя в складних умовах. Тому вони потребують реальної підтримки. Дуже важливо згуртуватися українцям – не ділитися на ВПО чи мешканців місцевої громади».

Головне, що глядачі після вистави усвідомлюють: вони не байдужі одне одному та можуть об’єднуватися. До слова, на Рівненщині офіційно зареєстровано майже 57 тисяч внутрішньо переміщених осіб.