«Я не хочу ділити світ і націю на місцевих та ВПО. Я хочу бути просто українкою»
Ці слова в соцмережах написала одна із переселенок, яка зараз мешкає в Житомирі.
Глядачка поділилася враженнями після показу форум-театру. Виставу зіграли актори, які знайшли прихисток на Житомирщині, Вінниччині та Київщині.
Форум-театр – це унікальний формат вистави, який не просто розкриває актуальні проблеми, а й передбачає спілкування акторів із глядачами. Все, щоб через діалог знайти рішення тих чи інших проблем. Так переселенці можуть озвучити та проаналізувати наболілі теми. А глядачі можуть глибше зрозуміти проблеми внутрішньо переміщених осіб у нових громадах.
Головна героїня вистави – переселенка з Харкова. У 2014 році відмовилася здавати в оренду квартиру жінці з дітьми, коли дізналася, що родина – переселенці з Луганська. Вже у 2022 році харків’янці самій довелося рятуватися від війни та шукати прихисток. І в новій громаді вона відчула вже на собі, як упереджено деякі власники квартир ставляться до ВПО.
«Насправді, не очікувала на таку активність залу: глядачі разом із акторками шукали шляхи розв’язання проблем, озвучували свої рекомендації, побоювання, заміняли героїнь вистави», – так описує свої враження від заходу координаторка «Єднання заради дії» у Житомирській області Світлана Прокоф’єва.

Подібний форум-театр також відбувся у Дніпрі. Актори порушили питання адаптації вимушених переселенців: зміна середовища, брак коштів, нерозуміння та байдужість місцевих і реакція дітей на труднощі, які постають через це.
Психологи, які працюють з ВПО, кажуть, що проблема сприйняття переселенців у нових громадах накопичувалася впродовж років, адже українців роз’єднували ментально.
«Форум-театр у Дніпрі не залишив байдужою жодну людину на цьому заході. Вистава показала, що проблеми ВПО в різних регіонах не втрачають своєї актуальності і ми маємо докладати всіх зусиль, щоб покращити ситуацію», – каже регіональна координаторка «Єднання заради дії» в Дніпропетровській області Оксана Купрій.