Закрити пошук
Пошук
усі публікації
Як підтримати переселенців у нових громадах: у Чернівцях відбувся регіональний показ форум-театру

У Чернівцях актори-переселенці виступили з форум-виставою перед ВПО та місцевими мешканцями, представниками громадських і благодійних організацій, органів місцевого самоврядування. Форум-театр — це унікальний формат, який не просто розкриває актуальні проблеми, а й передбачає активну взаємодію акторів із глядачами заради спільного пошуку рішення.

Захід відбувся в межах програми «Єднання заради дії», що впроваджується міжнародною організацією IREX разом із благодійним фондом «Стабілізейшен Суппорт Сервісез» та за підтримки Державного департаменту США​​​.​​

Як підтримати переселенців у нових громадах: у Чернівцях відбувся регіональний показ форум-театру

«Вибір» — таку назву має презентована глядачам вистава. У ній, за словами проєктної координаторки програми «Єднання заради дії» Наталії Теслик, порушено складні проблеми життя переселенців.  А такий форум-театр – це ще одна можливість налагодити зв’язок між ВПО, представниками влади та активною громадськістю в регіонах:

«ВПО часто складно інтегруватися в нову громаду, особливо сім’ям з дітьми. Вони мають насамперед думати про безпеку і добробут дітей. Великою проблемою постає питання житла, а налагодження свого життя в нових і часто складних умовах викликає чимало сумнівів. Через труднощі, відчай, втрату надії в переселенців навіть з’являються думки про повернення на окуповану територію, якщо у приймаючій громаді немає тих умов, яких сім’я потребує. Ця історія показує, що насправді людям необхідно докласти величезну кількість зусиль, щоб ставати на ноги на новому місці. Тому вони потребують реальної підтримки. Дуже важливо згуртуватися всім українцям. Не ділитися на ВПО чи мешканців приймаючої громади. Зрозуміти, що перед обличчям війни ми всі відповідальні за наше щасливе майбутнє і майбутнє наших дітей».

Регіональний координатор програми «Єднання заради дії» у м. Чернівці Микола Дубець розповів, що вистава у такому форматі була цікавою для всіх глядачів. За його словами, люди активно дискутували, говорили про свої переживання та пропонували шляхи розв’язання проблем:

«Глядачі могли брати участь у показі, спробувати себе у ролі героїв – розв’язати ту чи іншу ситуацію, відповідно до власного бачення. Люди не сиділи, як на традиційній виставі. Вони були залучені: треба було виділити проблему, обговорити її, подивитися з різних сторін, знайти певні рішення. У результаті ми всі погодилися із тим, що будь-яка проблема ВПО має вирішуватися тільки спільно: за участю органів місцевого самоврядування, громадського сектору і самих переселенців. Адже без інформації та запитів від них жодна проблема не буде вирішена якісно, тому що ніхто не знає, що для них є найважливішим, що їх найбільше турбує».

Глядачки-переселенки кажуть, що такий формат вистави дав їм можливість познайомитися з новими людьми, об’єднатися і відчути підтримку.

«Я коли приїхала, то, чесно кажучи, не вірила в успіх нашого заходу. Але все вдалося. Мені сподобалася наша неформальність, можливість слухати, рухатися, думати», – пояснює Катя Єлісєєва.

Захід відвідала й начальниця відділу по організації роботи з ВПО департаменту соціальної політики Чернівецької міської ради Марія Стьопіна. Вона, розповідає  Микола Дубець, також підкреслила, що захід справді цікавий насамперед завдяки формату:

«Пані Марія сказала, що після перегляду виникає бажання думати, шукати варіанти вирішення проблем, напрацьовувати план подальших дій, щоб якісно допомагати ВПО».

Додамо, у Чернівецькій області офіційно зареєстровано близько 89 тисяч внутрішньо переміщених осіб.